Memoriál Václava Morávka 2019

6. křesťanský sraz střelců a příznivců střelby a palných zbraní

Úvod | Kdy, kde, jak | Zbraně k vyzkoušení | Registrace | Kdo byl Václav Morávek

O co jde a jak se zúčastnit?

V roce 2019 se opět pořádá Memoriál Václava Morávka: křesťanský sraz střelců i příznivců střelby nemajících zbrojní průkaz.

Akce připomíná hrdinu prvorepublikového odboje a prvorepublikového mistra ve střelbě z pistole, štábního kapitána Václava Morávka (generála i.m.). Když jej Josef Balabán přijímal do své odbojové skupiny «Tři králové», zeptal se Morávka, v co věří. Morávek odvětil: „v Boha a ve své pistole”. A nešlo jen o slova: Morávek svou odbojovou činnost podřizoval své víře a vysokým etickým nárokům, které z ní plynuly. Může tak být vzorem zvláště dnes, kdy je o skutečné hrdiny a mužské vzory nouze.

Co?

I mezi křesťany se nacházejí lidé, kteří mají zalíbení ve zbraních a střelbě. Většinou se ale neznají a jsou se svým koníčkem poněkud osamoceni. Jiní se chtějí pouze seznámite se zbraněmi, protože to považují za zajímavou zkušenost a kompetenci.

Patříte-li mezi první zméněné, na Memoriálu se můžete seznámit a pobavit při sdílení své střelecké vášně.
Patříte-li mezi druhé zmíněné, můžete se na Memoriálu poprvé seznámit se zbraněmi v bezpečném prostředí a naučit se s nimi bezpečně a zodpovědně manipulovat a zbavit se obav z neznámého.
Vítání jsou i vaši přátelé a kamarádi bez ohledu na vyznání nebo přesvědčení.

Kdy?

5. října 2019, tradičně od 13 do 18 hodin.

Zvolené datum pohříchu není historicky významné, zato je praktické. První ročník Memoriálu, pořádaný se sveřepou historickou akurátností v březnu na výročí Morávkova posledního boje s Gestapem, ukázal limity zimních akcí. Stejně tak náhradní pozdní říjnové termíny měly problémy s počasím. Doufáme, že přelom září a října bude optimální termín.

(Chcete-li být informováni o věcech kolem Memoriálu, můžete buď využít náš RSS feed, nebo poslat mail s předmětem "přihlásit do konference" na adresu konference@memorial-vm.cz)

Kde?

Zajistili jsme opět již tradiční střelnici Placy u Příbrami, kousíček od dálnice D4 (Exit 45). Placy aspirují na jednu z nejlepších střelnic v republice, nabízejíc až 400m střeleckou dráhu pro ostrostřelce a další tři samostatné střelecké stavy. Z důvodu preferencí účastníků pozorovaných na minulých ročnících máme zajištěn celý 100m stav, a individuálně je možné si v průběhu akce domluvit 400m dráhu u správce (doporučujeme ale zarezervovat přdem!) Ráno budeme střílet u valu z krátkých zbraní na vzdálenost 25m, a poté se přesuneme dozadu na 100m pro střelbu z dlouhých zbraní.

Střelnice je dobře dostupná autem.

Jedete-li autem od Prahy či severu republiky, jeďte po dálnici D4 a na Exitu 45 sjeďte z dálnice.
Na nadjezdu zabočte doprava na silnici II/118, směr Jablonná/Kamýk n. Vltavou.
Po 3km dorazíte do obce Placy, ve které se hned na začátku obce, těsně před prvním domem, dejte polní cestou doleva (souřadnice odbočky jsou 49°40'14.267"N, 14°6'29.294"E). Ta vás dovede až na parkoviště střelnice, kde každý musí zapísat u správce. Po prezenci se ale hromadně přesuneme na střeliště C, které se nachází na souřadnicích 49.6720128N, 14.1033192E - jedná se o předchozí odbočku z hlavní silnice.

Pokud nemáte auto ani vás nikdo nesvezl, kontaktujte organizátory, kteří se pokusí vám zajistit odvoz autem z nejbližší dostupné stanice hromadné dopravy:

Jak?

Podrobnosti o průběhu a pravidlech Memoriálu, stejně jako střelnici ad., naleznete v "organizační" sekci fóra, které funguje jako nástěnka.

Stručně řečeno je Memoriál dobrovolnická akce využívající ustanovení Zákona o zbraních a střelivu, podle kterého může držitel Zbrojního průkazu za podmínky dohledu svěřit zbraň osobě, která není držitelem patřičných oprávnění. Proto se na něm budou vyskytovat tři kategorie návštěvníků:


Za kolik?

Akce je výrazně dotovaná, ale prosíme o příspěvek 400 Kč na občana na pokrytí alespoň části nákladů na akci (pro srovnání – komerčně stojí 1 hodina na střelnici stojí 150 Kč, půjčení 1 zbraně ca. 200 Kč, zážitková akce s podobnými zbraněmi 3000 Kč.)

Účastníci dostanou pár nábojů k vyzkoušení zbraní, nad rámec toho jsou náboje k dispozici za režijní náklady - více viz stránka zbraně.